82nd Annual Academy Awards Winners 잡담

Best Motion Picture of the Year
The Hurt Locker (2008): Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro

Avatar (2009): James Cameron, Jon Landau
The Blind Side (2009): Gil Netter, Andrew A. Kosove, Broderick Johnson
District 9 (2009): Peter Jackson, Carolynne Cunningham
An Education (2009): Finola Dwyer, Amanda Posey
Inglourious Basterds (2009): Lawrence Bender
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness, Gary Magness
A Serious Man (2009): Joel Coen, Ethan Coen
Up (2009): Jonas Rivera
Up in the Air (2009/I): Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, Jason Reitman


Best Performance by an Actor in a Leading Role
Jeff Bridges for Crazy Heart (2009)

George Clooney for Up in the Air (2009/I)
Colin Firth for A Single Man (2009)
Morgan Freeman for Invictus (2009)
Jeremy Renner for The Hurt Locker (2008)


Best Performance by an Actress in a Leading Role
Sandra Bullock for The Blind Side (2009)

Helen Mirren for The Last Station (2009)
Carey Mulligan for An Education (2009)
Gabourey Sidibe for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Meryl Streep for Julie & Julia (2009)


Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Christoph Waltz for Inglourious Basterds (2009)

Matt Damon for Invictus (2009)
Woody Harrelson for The Messenger (2009/I)
Christopher Plummer for The Last Station (2009)
Stanley Tucci for The Lovely Bones (2009)


Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Mo'Nique for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)

Penélope Cruz for Nine (2009)
Vera Farmiga for Up in the Air (2009/I)
Maggie Gyllenhaal for Crazy Heart (2009)
Anna Kendrick for Up in the Air (2009/I)


Best Achievement in Directing
Kathryn Bigelow for The Hurt Locker (2008)

James Cameron for Avatar (2009)
Lee Daniels for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Jason Reitman for Up in the Air (2009/I)
Quentin Tarantino for Inglourious Basterds (2009)



Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
The Hurt Locker (2008): Mark Boal

Inglourious Basterds (2009): Quentin Tarantino
The Messenger (2009/I): Oren Moverman, Alessandro Camon
A Serious Man (2009): Joel Coen, Ethan Coen
Up (2009): Bob Peterson, Pete Docter


Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Geoffrey Fletcher

District 9 (2009): Neill Blomkamp, Terri Tatchell
An Education (2009): Nick Hornby
In the Loop (2009): Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
Up in the Air (2009/I): Jason Reitman, Sheldon Turner


Best Achievement in Cinematography
Avatar (2009): Mauro Fiore

Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Christian Berger
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009): Bruno Delbonnel
The Hurt Locker (2008): Barry Ackroyd
Inglourious Basterds (2009): Robert Richardson


Best Achievement in Editing
The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis

Avatar (2009): Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron
District 9 (2009): Julian Clarke
Inglourious Basterds (2009): Sally Menke
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Joe Klotz


Best Achievement in Art Direction
Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair

The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Anastasia Masaro
Nine (2009): John Myhre
Sherlock Holmes (2009): Sarah Greenwood
The Young Victoria (2009): Patrice Vermette


Best Achievement in Costume Design
The Young Victoria (2009): Sandy Powell

Bright Star (2009): Janet Patterson
Coco avant Chanel (2009): Catherine Leterrier
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Monique Prudhomme
Nine (2009): Colleen Atwood


Best Achievement in Makeup
Star Trek (2009): Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow

Il divo (2008): Aldo Signoretti, Vittorio Sodano
The Young Victoria (2009): John Henry Gordon, Jenny Shircore


Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Up (2009): Michael Giacchino

Avatar (2009): James Horner
Fantastic Mr. Fox (2009): Alexandre Desplat
The Hurt Locker (2008): Marco Beltrami, Buck Sanders
Sherlock Holmes (2009): Hans Zimmer


Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham("The Weary Kind")

Faubourg 36 (2008): Reinhardt Wagner, Frank Thomas("Loin de Paname")
Nine (2009): Maury Yeston("Take It All")
The Princess and the Frog (2009): Randy Newman("Down in New Orleans")
The Princess and the Frog (2009): Randy Newman("Almost There")


Best Achievement in Sound Mixing
The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett

Avatar (2009): Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson
Inglourious Basterds (2009): Michael Minkler, Tony Lamberti, Mark Ulano
Star Trek (2009): Anna Behlmer, Andy Nelson, Peter J. Devlin
Transformers: Revenge of the Fallen (2009): Greg P. Russell, Gary Summers, Geoffrey Patterson


Best Achievement in Sound Editing
The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson

Avatar (2009): Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle
Inglourious Basterds (2009): Wylie Stateman
Star Trek (2009): Mark P. Stoeckinger, Alan Rankin
Up (2009): Michael Silvers, Tom Myers


Best Achievement in Visual Effects
Avatar (2009): Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones

District 9 (2009): Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken
Star Trek (2009): Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton

 

Best Animated Feature Film of the Year
Up (2009): Pete Docter


Coraline (2009): Henry Selick
Fantastic Mr. Fox (2009): Wes Anderson
The Princess and the Frog (2009): John Musker, Ron Clements
The Secret of Kells (2009): Tomm Moore


Best Foreign Language Film of the Year
El secreto de sus ojos (2009)(Argentina)

Ajami (2009)(Israel)
Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009)(Germany)
Un prophète (2009)(France)
La teta asustada (2009)(Peru)


Best Documentary, Features
The Cove (2009): Louie Psihoyos, Fisher Stevens

Burma VJ: Reporter i et lukket land (2008): Anders Østergaard, Lise Lense-Møller
Food, Inc. (2008): Robert Kenner, Elise Pearlstein
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (2009): Judith Ehrlich, Rick Goldsmith
Which Way Home (2009): Rebecca Cammisa


Best Documentary, Short Subjects
Music by Prudence (2010): Roger Ross Williams, Elinor Burkett

China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (2009) (TV): Jon Alpert, Matthew O'Neill
The Last Campaign of Governor Booth Gardner (2009): Daniel Junge, Henry Ansbacher
The Last Truck: Closing of a GM Plant (2009) (TV): Steven Bognar, Julia Reichert
Królik po berlinsku (2009): Bartosz Konopka, Anna Wydra


Best Short Film, Animated
Logorama (2009): Nicolas Schmerkin

French Roast (2008): Fabrice Joubert
Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (2008): Nicky Phelan, Darragh O'Connell
La dama y la muerte (2009): Javier Recio Gracia
Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' (2008) (TV): Nick Park


Best Short Film, Live Action
The New Tenants (2009): Joachim Back, Tivi Magnusson

The Door (2008): Juanita Wilson, James Flynn
Istället för abrakadabra (2008): Patrik Eklund, Mathias Fjällström
Kavi (2009): Gregg Helvey
Miracle Fish (2009): Luke Doolan, Drew Bailey


덧글

댓글 입력 영역